top of page
Gençler

Ergenlik Döneminde Beslenme
Ergen Diyet Programı

Ergenlik Dönemi

ergenlik-donemi-beslenme-diyetisyen-tugce-calik-kadikoy-goztepe_edited.jpg

    Ergenlik, çocukluktan büyüme ve yetişkinliğe geçiş aşamasıdır. Ergenlikte Beslenme çocukların tüm yaşamını etkiliyor. Ergenlik dönemi kızlarda 10 erkeklerde 12 yaş civarında başlayan fizyolojik, psikolojik ve sosyal açıdan değişiklerin olduğu bir dönemdir. Ergenlik döneminde büyüme ve gelişme çok hızlıdır. Bu nedenle enerji ve besin öğelerine duyulan ihtiyaç artar.

Ergenlik Döneminde Beslenme

   Ergenlik Döneminde Beslenme tüm yaşamımızı etkileyen bir dönemdir. Yoğun ders programları, sınavlar, özgür olma isteği, çevre etkisi, kişiliğin oluşumu ve fiziksel görünüşteki kaygılar gençleri yanlış beslenme alışkanlıklarını da beraberinde getirir. Ergenlik Döneminde Beslenme de gençlerin sağlıklı büyüme ve gelişimi için aileye, öğretmenlere ve topluma önemli görevler düşmektedir. Ergenlik döneminde bireyler aileden ayrı daha çok arkadaşlarıyla vakit geçirmek, dışarda olmak ister. Ne, ne zaman ve nerde yiyeceklerine kendileri karar verir. Okulda yemekhane yemekleri yerine kantinden çikolata, cip, asitli içecekleri gibi yağ içeren ve kalorisi yüksek yiyecekleri tercih ederler. Bu dönemde değişken ruh halleri de gençlerin yanlış beslenmesine neden olmaktadır.

Ergenlik dönemi beslenmesinde ileride daha büyük sağlık sorunlarına yol açmamak için uzman bir diyetisyen ile ergen beslenme programı hazırlanmalı ve uygulanmaldır.  Haftalık kontrollerle bu dönem izlenmeli ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları  kazandırılmalıdır.

Sizde çocuklarınızın yeterli, sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlığı kazanmasını istiyorsanız

Buraya Tıklayıp

formu doldurarak başlayabilirsiniz.

Bize Ulaşın

(0216) 565 5151

Takipte Kalın

  • Instagram
  • Facebook Sosyal Simge

Ofis Adresimiz

Merdivenköy Mahallesi, Hızırbey Caddesi No:180 Kadıköy/İstanbul

bottom of page